Сучасні котельні, термомодернізація будівель та співпраця з USAID: як у Запоріжжі підвищують рівень енергоефективності

13 лютого журналісти з Києва та східних областей України взяли участь в інформаційному марафоні «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громадам», що проходив у місті Запоріжжя. Відвідала цей брифінг і журналіст сайту DDK.dn.ua, де на власні очі побачила приклади успішної співпраці влади міста Запоріжжя, Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» та Держенергоефективності.

Так, разом з керівником Проекту USAID Діаною Корсакайте, у місті був створений План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2030 року. Після цього експертами Проекту були проведені енергетичні аудити в основних секторах муніціпальной інфраструктури.

У цей же час міською владою було створено комунальне підприємство «Комунальне енергетичне агентство», яке проводить щоденний електронний моніторинг усіх будівель бюджетної сфери. Такі дії дозволяють своєчасно виявляти неконтрольовані втрати та своєчасно реагувати на аварії та поломки.

На даний момент, завдяки співпраці Запорізької міської ради та Проекту USAID, у місті реалізуються енергоефективні заходи у 60 бюджетних будівлях Запоріжжя. Серед них – 53 освітні заклади та 7 закладів охорони здоров`я. Цей масштабний проект фінансується в рамках програми розвитку муніципальної інфраструктури Європейського інвестиційного банку. Загальна сума його складає 16 мільйонів євро.

Також директором Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності Юрієм Шафаренко було зазначено, що наразі дуже актуальним є встановлення в містах та селах України твердопаливних котелень:

«Вкрай актуально для міст і сел встановлювати твердопаливні котельні та біоТЕЦ. Ресурсів для роботи подібних котелень в Україні достатньо. Загальний потенціал сільськогосподарський відходів в Україні складає 93,5 мільйони тонн в рік. Використовуючи на енергетичні потреби лише 37% відходів с/г культур, Україна може замістити понад 9 мільярдів м3 газу в рік!».

Варто відзначити, що на відміну від Покровська, де міні-котельні працюють на щіпі та дровах, котельні Запоріжжя працюють на пилетах з лушпіння соняшника. Після згорання брикетів залишається зола (не менш 3% від загального обсягу), яку потім продають як органічне добриво.

Так, журналісти на власні очі переконалися в ефективності даної програми. Вони відвідали Запорізьку міську лікарню №1, на території якій наприкінці 2017 року, в рамках реалізації проекту, було відкрито біопаливну котельню. Вона повністю автоматизована, там встановлені нові вітчизняні котли та сучасне обладнання. За розрахунками експертів щороку ця котельня допоможе зекономити до 500 тисяч м3 газу. Загальна вартість об`єкту складає 10,2 мільйони гривень.

Біотопливна котельня на території Запорізької міської лікарні №1

Юрій Шафаренко (директор Департаменту Держенергоефективності) та Сергій Кондратюк (технічний директор компанії ТОВ «Альтернативні енергоресурси»)

Наразі вона забезпечує теплом не лише міську лікарню, а й сусідній Центр першої санітарно-медичної допомоги. Також в лікарні та поліклініці, в рамках міської цільової програми «Вікна» було встановлено енергоефективні вікна, на які з бюджету міста було витрачено 1, 883 млн гривень.

Також журналісти відвідали дошкільний навчальний заклад «Гармонія», який в рамках реалізації  Плану дій сталого енергетичного розвитку міста, було реконструйовано та термомодернізовано. Що цікаво, у будівлі було встановлено індивідуальний тепловий пункт з системою погодного регулювання. Тобто, коли на вулиці збільшується температура повітря, система автоматично зменшує температуру в приміщеннях дитячого садка. Також у приміщеннях було встановлено енергоефективні вікна та сучасну систему рекуперації (повернення теплової енергії, яка уноситься повітрям через систему вентиляції).

За неповний опалювальний період (листопад-грудень 2017 та січень 2018 року), спеціалістами було виявлено, що завдяки таким заходам, показники з використання теплової енергії у дитячому садочку «Гармонія» є втричі меншими за показники аналогічних дитячих навчальних закладів, де не проводилися роботи з термомодернізації.

Підводячи підсумок можна відзначити, що успіх цієї програми у місті Запоріжжя став можливим тільки тому, що усі заходи з термомодернізації та енергозбереження проводилися комплексно та з роботою на результат. Основна мета влади Запоріжжя – це економія, як енергоресурсів, так і бюджетних коштів в майбутньому: встановлюється якісне сучасне обладнання, яке не потребує щомісячних додаткових коштів на ремонт (з чим постійно стикається Покровськ), договори по встановленню котелень укладаються з постачальниками, які самі зацікавлені в безперебійній роботі своїх об`єктів, усі роботи з термомодернізації будівель проводять якісно та згідно прийнятими нормами. А головне – усі ці заходи проводяться заради комфорту містян, економії бюджетних коштів та поліпшення кліматичної ситуації.

- Реклама -