Гаряча лінія для вирішення проблем переселенців: 30-40 відсотків звернень йдуть з непідконтрольних територій

Про роботу нового інструменту допомоги внутрішньо переміщеним особам, а також жителям непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей та Криму (безкоштовну гарячу лінія для надання довідкової інформації, яка відкрита за номером 0 800 309 110) розповіла в Антикризовому медіа-центрі радник міністра з питань тимчасово окупованих територій і ВПО Олеся Цибулько.
За словами Цибулько, проект стартував 6 жовтня. Він об’єднав зусилля декількох груп – це Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, громадська організація «Донбас СОС» і Програма «Радник з питань ВПО». 
«Мета роботи гарячої лінії – надання довідкової інформації громадянам, які постраждали в результаті збройного конфлікту, та оперативне реагування на точкові і системні проблеми», – зазначила радник міністра.
Координація дій громадських організацій та виконавчої влади дозволить спільно працювати над розробкою змін до чинного законодавства, а також залучати інші державні органи та органи місцевого самоврядування до вирішення проблем осіб, які звернулися за допомогою. 
«Механізм роботи Гарячої лінії полягає в наданні оперативної довідкової консультації, але якщо проблема вимагає більш детального розгляду, питання переадресовується профільним фахівцям», – додала Олеся Цибулько.
Так, отримати первинну юридичну допомогу або контакти благодійних організацій можна в телефонному режимі – саме в той момент, коли них потребують заявники. Проблеми, пов’язані з соціальними виплатами (адресна допомога, пенсії), переадресовують експертам програми «Радник з питань ВПЛ».
Звернення на гарячу лінію часто розкривають прогалини в українському законодавстві. Тому проект передбачає їх систематизацію та розробку нових законопроектів. 
«Проблеми громадян, які неможливо вирішити через юридичні колізії, в обов’язковому порядку будуть передаватися в Робочі групи з удосконалення законодавства, які діють при Міністерстві з питань внутрішньо переміщених осіб і тимчасово окупованих територій за підтримки Ради Європи, – повідомила Олеся Цибулько. – Таких груп створено п’ять. Фактично це перший такий системний підхід в Україні, який дозволить оперативно виявляти недоліки в законах і запускати в роботу такі зміни в законодавстві, щоб зменшити страждання людей».
На гарячу лінію вже надходить багато дзвінків, причому 30-40 відсотків звернень йдуть від жителів непідконтрольних територій. Це дуже позитивний сигнал: люди довіряють українській владі і бачать в Міністерстві ту структуру, яка хоче їм допомогти.
Як повідомила головний спеціаліст відділу правового забезпечення МінТОТ Олеся Паперняк, в міністерстві розроблено Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб. 
«Стратегія визначає базові напрямки, які потребують вдосконалення щодо забезпечення прав ВПО. Це право на житло, захист власності, працевлаштування, право на отримання освіти і медичного обслуговування. Окремим розділом йде інтегрування ВПО в життя територіальної громади, куди вони перемістилися і проживають. Це стосується участі в місцевих виборах і включення в суспільне життя громад», – розповіла Олеся Паперняк.

- Реклама -