Шахтарських страйків у грудні не уникнути?

- Реклама -

Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в Україні у жовтні 2016 року скоротилася на 0,8%, або на 16,5 млн грн (з

а даними Державної служби статистики)

. Між тим, на підприємствах Міненерговугілля заборгованість із зарплати продовжуватиме зростати. "Ш
ахтарських страйків в Україні у грудні ц.р. не уникнути", — каже голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець.

 

Ось, що пише сайт Конфедерації вільних профспілок України:

 

«Економічно активні підприємства у жовтні хоча й скоротили борг перед своїми працівниками на 1,3%, але на 1 листопада він склав майже 1,3 млрд ​​грн. При цьому основна його частка припадає на промисловість (73,2%), транспорт, складське господарство, поштову та кур'єрську діяльність (9,7%), а більше половини боргу забезпечили Луганська (23,5%), Донецька (17,5%) і Харківська (10,4%) області.

Несвоєчасно розраховувалися зі своїми працівниками у жовтні й роботодавці сфери тимчасового розміщення та організації харчування (борг зріс на 10,7% і досяг 4,442 млн грн), оптової і роздрібної торгівлі (11,4% — 19,427 млн ​​грн), сільського господарства – (3,3% — 15,365 млн грн), мистецтва, спорту і розваг – (8,1% — 5,196 млн грн). Дещо скоротилася заборгованість із зарплати у закладах охорони здоров'я — на 28,3% (до 10,662 млн грн), соціального страхування — на 53,3% (до 5,269 млн грн), освіти — на 10,0% (до 9,192 млн грн ), у фінансовій та страховій діяльності — на 4,8% (до 16,195 млн грн) та деяких інших.

 

Незважаючи на зменшення зарплатних боргів у жовтні, з початку року вони навпаки зросли на 4,3% і на 1 листопада склали 1,962 млрд грн.

 

«До кінця 2016-го ця тенденція збережеться, — вважає голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець. — Заборгованість із зарплати продовжуватиме зростати. Особливо на підприємствах Міненерговугілля. Бо підтримка із бюджету державних вугледобувних підприємств відсутня, а ціна вугілля й виробленої із нього елекроенергії – незбалансові. Тому запевнення міністра Ігоря Насалика повністю розрахуватися із шахтарями до кінця цього року так і залишиться пусто порожньою обіцянкою. Він, мабуть, і сам це зрозумів, чи просто й не збирався дотримуватися даного гірникам слова, бо замість того, щоб працювати над вирішенням проблеми, взяв 10-денну відпустку. Оскільки обіцянка міністра насправді виявилася фікцією, а заборгованість продовжує зростати, шахтарських страйків в Україні у грудні ц.р. не уникнути. Вони виникатимуть стихійно, але головам первинних осередків НПГУ рекомендовано на місцях вжити усіх можливих і законних заходів для погашення заборгованості та недопущення її у подальшому».

 

Політолог Віталій Кулик так коментує це:

«Я вже неодноразово писав, що існуючий порядок формування цін на енергетичне вугілля (Роттердам плюс) хоч і поліпшує економіку вугледобувних підприємств, для державних шахт недостатній. Надто висока собівартість – більше 2000 грн за тонну.

Сьогодні за формулою «Роттердам плюс» тонна українського вугілля оцінюється до 1390 грн, фіксовані ціни державних шахт — до 1370 грн/т. Це трохи вище ніж до запровадження формули (1200 грн/т), однак, все одно не покриває навіть собівартості державних шахт. Звідси накопичення боргів по зарплаті, що загрожує новими страйками.

До прикладу, на кінець листопада нововолинським шахтарям ще не віддали зарплату за серпень, вересень та жовтень. Виробничі показники “Волиньвугілля” невтішні. У листопаді на поверхню піднято 8 730 тонн твердого палива із запланованих 18 000. Місячне завдання гірники виконують лише на 47%.

Основна вада формули в тому, що вона розраховується за підсумками 12-ти календарних місяців на момент розрахунку прогнозної ОРЦ. А цього року, світові ціни на вугілля в перших трьох кварталах були низькими. Тож навіть після грудневого перегляду ОРЦ, ціна вугілля зросте несуттєво.

Враховуючи відсутність в бюджеті необхідних коштів на підтримку державної вугільної галузі, вважаю, що єдиним способом швидко зупинити розвал галузі та стримати соціальне напруження, є перегляд порядку визначення вугільної складової в ОРЦ (наприклад, скорочення з 12 до 3 місяців період, по яких аналізуються ціни). Це дозволить підняти закупівельні ціни для шахт до 2000 грн/т вже з січня і отримати ресурс для оплати роботи шахтарів.

Втім, тут виникає інша проблема – собівартість вугілля в приватних шахтах значно нижча, і така зміна універсальної формули може призвести до отримання надприбутків їхніми власниками. Тож, паралельно з переглядом періоду розрахунку по «Роттердам плюс» вважаю за потрібне встановити ренту на вугілля, що добувається приватними шахтами.

Лише так піднімемо галузь, обмежимо прибутки олігархів і отримаємо додаткові кошти для субсидування для споживачів, що потребують державної допомоги»

- Реклама -