Проблеми окупованого Донбасу: хто винен та що робити

- Реклама -
Представник України в гуманітарній підгрупі на мінських переговорах що до ситуації на Донбасі, перший віце-спікер парламенту (з 14 квітня) Ірина Геращенко розповіла про дискусію щодо майбутнього окупованих територій Донбасу. Та відбулася вчора у парламенті на «круглому столі» під назвою «Реінтеграція непідконтрольних територій: міжнародна практика та українські реалії».
Ось, що пише Геращенко на своїй сторінці у «Фейсбуці»:
«Експертами РНБО, із залученням народних депутатів, було напрацьовано проект закону про реінтеграцію Донбасу, який буде обговорений на засіданні РНБО, після чого буде прийнято рішення , в якому варіанті будуть вносити текст законопроекту в парламент. Точний час і дата цього засідання РНБО ще не визначені. Також плануємо обговорити цей законопроект і в рамках чергового засідання неформальної депутатської групи «Мінська платформа». Маємо боротися за уми громадян на окупованих територіях.
Мешканці окупованого Донбасу 3 роки живуть в умовах ізоляції та мають доступ лише до російських та сепаратистських медіа. 85% громадян, що проживають на окупованих територіях визнають, що в них мало інформації про Україну, про поточні події, які відбуваються у Києві, на підконтрольній українській владі території. Вони не мають доступу до українських ЗМІ, навіть до українських інтернет-ресурсів, що в свою чергу значно ускладнює роботу для української влади- такі дані певних закритих опитувань і досліджень. Тому так важливі всі законодавчі ініціативи підтримки внутрішньо переміщених осіб, як то дозвіл абітурієнтам з окупованих територій вступати до украінських ВУЗів без складання ЗНО.
Одним з проблемних і дискусійних питань залишається виплата пенсій літнім людям на окупованих територіях.
На Нацраді реформ 16 червня одним із ключових питань було обговорення пенсійноі реформи, в тому числі щодо виплат пенсій пенсіонерам, що проживають на тимчасово окупованих територіях. Відповідно до інформації Пенсійного фонду України, станом на липень 2014 року на окупованих територіях Донбасу проживало 1,2 млн. пенсіонерів. З того часу, понад 1,1 млн. громадян зверталися за пенсійними виплатами. Звичайно, не всі ці громадяни зараз можуть отримувати пенсіі…
Повну відповідальність за соціальні проблеми на тимачсово окупованих територіях несе РФ.
Неможливість виплати пенсій — це наслідок російськоі агресіі. Причина — це окупація, в Криму і на окупованому Донбасі сьогодні немає відділень украінського пенсійного фонду, украінських банків, украінськоі влади, ми визнаємо, що влада не може там здіснювати своіх повноважень, і через це страждають люди. Відповідальність — на РФ.
Я розумію, що для Пенсійного Фонду і мінсоцполітики потрібна верифікація пенсіонерів для здійснення виплат. Але ця верифікація має відбуватися в коректний, а не принизливий спосіб».
На тому ж заході були озвучені поради від консультанта уряду 50 країн та практика в мирних процесах Джона Пакера, директора Центру з прав людини і професора університету Оттави.
1. Треба показати свою ефективність. Продемонструвати людям, які знаходяться на окупованій території, наскільки ефективною є держава та наскільки позитивним для них буде відновлення територіальної цілісності.
2. Якщо держава не має доступу до окупованих територій, вона все одно має позитивні зобов'язання по відношенню до своїх громадян. І ефективне виконання цих позитивних зобов'язань — стратегічний внесок у боротьбу «за розум та серця людей». А це і доступ до адмінпослуг, і підтвердження документів, і доступ до освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення.
3. Залишити простір для політичних маневрів. Обмеження завжди можна ввести, але як після обмежень повертатися назад — до возз'єднання?

- Реклама -