1000 та 1 спосіб (не)законно ошукати громаду: аналіз роботи влади Покровська від юриста руху «Сильні громади»

Про принципи роботи теперішньої влади Покровська говорять вже давно й багато. Тренінги особистого росту, коштовні подарунки силовим структурам, допорогові договори по 199 тисяч… Цей список можна продовжувати й продовжувати. Юрист руху «Сильні громади» громадського об`єднання «Центр UA» Наталія Рижкова зробила аналіз найпоширеніших та найулюбленіших схем, якими користуються мер Покровська та його команда аби отримати особисту вигоду.

«Органи місцевого самоврядування мають чимало можливостей у діяльності, що формально не суперечать законодавству, але допомагають представникам влади отримувати особисту вигоду.

Користуючись шпаринами в законодавстві, місцеві посадовці створюють додаткові схеми врядування для захисту власних інтересів, перед якими безсилі правоохоронні та судові органи.

І поки можновладці не придумали нових схем, пропонуємо ознайомитися із кількома прикладами вже існуючих, які виявили представники руху «Сильні громади» ГО «Центр ЮЕЙ».

«Дій! Впливай! Живи! Багатій!»

Голова Покровської міської ради в Донецькій області Руслан Требушкін розпочав свою діяльність не зі зниження ставок місцевих податків або ремонту доріг, а з тренінгу особистого зростання.

Уже на другому пленарному засіданні депутати міськради виділили 100 тисяч гривень з бюджету на участь чиновників у мегатренінгу Іцхака Пінтосевича «Дій! Впливай! Живи! Багатій!».

За даними з офіційного сайту тренінгу, учасники під час заходів опановують навички комунікації, заряджаються енергією розвивати бізнес, допомагають забути творчу кризу та віднайти гармонію у стосунках з близькими тощо.

Требушкін разом із командою взяв участь уже в чотирьох тренінгах Іцхака Пінтосевича, а з місцевого бюджету витрачено понад 400 тисяч гривень.

Активісти звернулися до правоохоронних органів через нецільове використання бюджетних коштів.

Однак з’ясувалося, що ситуація не підпадає під кримінальну відповідальність, оскільки фінансова та законна сторона участі в тренінгах була прописана в невеликому рядку в розділі «Програма стабілізації та соціально-економічного розвитку міста» Програми соціально-економічного розвитку. Тому правоохоронці безсилі в цій ситуації.

Схема виявилася простою: у бюджеті чи програмі передбачаються відповідні пункти щодо виділення коштів. Депутати на сесії голосують за ці маніпуляції, та виходить бажаний результат.

«Карету мне, карету!»

За такою ж універсальною схемою місцеве комунальне підприємство «Покровськводоканал» регулярно забезпечує автомобілями то правоохоронні органи, то виконком.

За рік «Покровськводоканал» придбав три автомобілі за кошти місцевого бюджету. Перше авто загальною вартістю 885 тисяч гривень було передано обласному управлінню поліції в Донецькій області, що розташоване в Маріуполі.

Друге авто за 491 тисячу гривень подаровано Головному управлінню СБУ в Луганській та Донецькій областях. Третій автомобіль за 474 тисячі гривень дістався виконкому.

Подарункам правоохоронним органам передували обшуки СБУ в кабінеті мера, які він сам охарактеризував як «залякування», а в квітні 2017 року прокуратура вже підозрювала Требушкіна в декларуванні недостовірної інформації.

Секретар Покровської міської ради Ірина Сущенко пояснює такі маніпуляції особливостями системи оподаткування: «Оскільки водоканал має нарахування з ПДВ, це дозволяє зменшити податкове навантаження».

Крім того, дисонанс складається ще й у тому, що комунальне підприємство постійно наголошує на тяжкому фінансовому становищі та необхідності підвищення тарифів на водопостачання. А міська рада не перестає виділяти мільйони коштів на придбання спецтехніки для ЖКГ, які насправді йдуть на придбання дорогих автомобілів.

Як полюбляють говорити юристи, список не є вичерпним. Перелік схем, за які місцевих чиновників не можна притягнути до відповідальності, можна продовжувати ще довго та в підсумку написати великий альманах, який буде обов’язковим до вивчення для всіх посадовців.

Впевнені, що ми знаємо не всі цікаві ситуації, однак ви можете допомогти нам скласти повну картину, поділившись своїми історіями в соцмережах під хештегом #(не)законнісхеми, або написавши нам на офіційну сторінку у Facebook».