В чому Мирноград програє Добропіллю

Моніторинг існуючих інструментів участі громадян у вирішенні місцевих справ, їх використання для безпосередньої участі в місцевому самоврядуванні провели аналітики проекту «Програма співпраці громадськості та органів місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях». Результати дослідження, яке демонструє рівень співробітництва між громадськістю та місцевою владою, було представлено в Антикризовому медіа-центрі.
В полі зору аналітиків проекту опинилось 20 громад, серед котрих були як міста обласного підпорядкування, так и об’єднані територіальні громади. Вивчалося використання 15-ти інструментів участі (статут громади, е-петиції, бюджет участі, загальні збори, звернення та петиції, громадські слухання, місцеві ініціативи, громадські експертизи, наглядова рада, громадська рада, консультації з громадськістю, масові акції тощо).
«Безпосередня участь громадян у місцевому самоврядуванні є вкрай важливою в умовах проведення реформи децентралізації в нашій державі, – зазначив аналітик проекту Роман Кисленко. – Конституцією України та законодавчими актами кожному громадянину надається право брати участь у вирішенні справ у своєї громаді. Інструментів, що дозволяють впливати на владу, розроблено чимало, однак ні всі вони використовуються в громадах Донеччини та Луганщини».
Дослідження показало, що такий важливий документ, як Статут громади, прийнятий та зареєстрований лише в дев’яти. Ще три громади прийняли свої Статути, але не зареєстрували їх належним чином. А чотири міста та чотири ОТГ зовсім не мають Статутів. Між тим це дуже потрібний документ, який містить багато положень щодо участі громадян в прийнятті рішень на місцевому рівні.
Також зауваження аналітиків викликали деякі інструменти, якими важко користуватися через умови, що прописані в положенні. Наприклад, для висування громадської ініціативи потрібно зібрати не менш ніж 50 підписів. Це значно ускладнює використання цієї форми впливу на владу. Крім того, на сайтах місцевих рад не зовсім легко знайти можливості скористуватися тим чи іншим інструментом.
Загалом моніторинг показав ряд проблем, що існують у цій сфері. Тому лідерах опинилися чотири громади, в яких активно використовуються від 6 до 8 інструментів з двадцяти – Бахмут, Добропілля, Краматорськ і Лиман.
В той же час у Маріуполі, Мирнограді та Костянтинівці – лише 4. У Дружківці та Слов’янську задіяно всього по 2 інструменти, а в деяких ОТГ немає жодного.
В зв’язку з цім аналітики проекту розробили рекомендації для місцевих рад щодо розробки та використання дієвих форм участі громадян у місцевому самоврядуванні.
Моніторинг інструментів участі в громадах Донецької та Луганської областей відбувався в рамках проекту ГО «Точка доступу» та ГС «Форум НДО в Україна» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

- Реклама -