Бій за житло для переселенців: пройшла важлива зустріч

- Реклама -
Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» спільно з Проектом Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» організували і провели у Києві 21 вересня «круглий стол» на тему «Захист прав людини внутрішньо переміщених осіб: пошук сталих рішень стосовно житлових питань».
Відкрили захід заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука, голова правління Держмолодьжитла Сергій Комнатний, спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи по Україні Режі Брійя, голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг.
Лев Парцхаладзе у своєму вступному слові нагадав учасникам зустрічі про ухвалене Урядом 20 вересня важливе рішення – спростити доступ учасників АТО і переселенців до державних житлових програм, які адмініструє Держмолодьжитло.
Привітав ухвалення згаданої урядової постанови і пан Брійя. «Постанова Кабінету Міністрів дає нам більше можливостей для роботи», – зазначив він, висловивши сподівання, що у Державному бюджеті на 2018 рік буде передбачено кошти на вирішення житлової проблеми, зокрема, для внутрішніх переселенців та інших категорій громадян.
«Півтора мільйона наших співвітчизників покинули власне житло не з власної волі, – окреслив масштаб проблем внутрішніх переселенців Сергій Комнатний. – Держава вже зробила певні законодавчі кроки на захист конституційного права цих людей мати власне житло. 10 квітня ц.р. набрав чинності закон №1954 «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», який запровадив програму державної допомоги на придбання (побудову) житла для учасників АТО і переселенців. Діють постанови Уряду, які визначають механізми реалізації житлових програм. Рішення Кабінету Міністрів від 20 вересня дає нам велику надію, що ситуацію вдасться зрушити з мертвої точки. Сподіваємося, що це рішення буде підкріплене належним фінансуванням. Водночас ми прагнемо створити можливості для участі переселенців у молодіжних житлових програмах – зміни до відповідної постанови перебувають на розгляді у центральних органах виконавчої влади».
«Є категорії переселенців, які все ж не зможуть взяти участь у програмах Держмолодьжитла, – додав голова правління Фонду. – Для цих людей повинні діяти механізми забезпечення соціальним і тимчасовим житлом. Проте зусиль тільки нашої держави недостатньо, тому ми привертаємо увагу міжнародної спільноти до важливості цих питань і очікуємо на консультативну та інші можливі види допомоги».
Під час першої сесії «Законодавчі ініціативи та національна практика щодо вирішення житлових питань ВПО в Україні» виступили народні депутати України Олег Недава і Наталія Веселова, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб Жанна Лукьяненко. 
Сергій Комнатний розповів учасникам «круглого столу» про результати діяльності Держмолодьжитла за 25 років роботи Фонду і представив чинні житлові програми.
Змістовні доповіді прозвучали в межах другої сесії «Європейські стандарти і регіональний досвід забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб». Експерт з питань внутрішнього переміщення в колишній Югославії Массімо Моратті, постійний представник Президента України в АР Крим Борис Бабін, заступники голів Луганської та Донецької ОДА та інші учасники говорили про міжнародний досвід вирішення проблем, з якими зіткнулася Україна, і практику впровадження законодавчих рішень в українських реаліях. Прозвучали виступи і запитання представників громадських організацій внутрішніх переселенців.
Підсумки обміну думками підбили голова правління Держмолодьжитла і керівник проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» Ганна Христова.
«Сподіваємося й надалі посилювати наш діалог і співпрацю», – зазначив Сергій Комнатний, звертаючись до представників міжнародної спільноти.
За результатами обговорення було запропоновано проект резолюції, остаточний варіант якої буде скориговано з урахуванням пропозицій, що прозвучали під час «круглого столу»
Олег Недава підкреслив: «З огляду на постанову Уряду, якою він затвердив право учасників АТО та вимушених переселенців на участь у державній програмі доступного житла, на перший план виходять пошуки можливостей її фінансування. Я вже подав до Бюджетного комітету свої пропозиції до Проекту Закону про Державний бюджет України на 2018 рік, в яких наполягаю відновити дію державної програми «Надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла» з обсягом фінансування 1 млрд. 30 тис. грн., та отримав схвальну відповідь Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на моє прохання підтримати спільні ініціативи моїх колег у бюджеті на 2018 рік».

- Реклама -