В Україні дозволять «праворульки»?

 

У Верховній Раді зареєстрували законопроект №9182, яким пропонують зняти заборону на експлуатацію в Україні «праворульних» автівок.

Документом хочуть внести зміни до статті 29 Закону України «Про дорожній рух», та дозволити на період воєнного стану рух українськими дорогами транспортним засобам з правим розташуванням керма.

А чи заборонені чинним законодавством «праворульки» взагалі?

Закону про кермо з правого боку в Україні як такого НЕМАЄ, але все ж про законність водіння машин з правим кермом варто відмітити. На сьогодні «закон про заборону правого керма» опосередковано викладений в Законі України «Про дорожній рух». Згідно з частиною 5 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі дорожнього руху транспортні засоби з правим розташуванням керма не допускаються.

Як же левова частка машин пересувається при розташування керма з правого боку? Закон не регулює відносини, що виникли до набрання ним законної сили!

Закон України «Про дорожній рух» вступив в силу 16 липня 1993 року, що означає, що автомобілі, які зареєстровані та поставлені на облік до 16 липня 1993 року є абсолютно законними.

В Україну ввозять машини з Європи, США та Грузії. Що ж робити в цьому випадку з «праворульками»?

Закон не обмежує тимчасове ввезення таких машин в Україні, але все-таки розмитнення авто з правим кермом і перша реєстрація можлива тільки за умови перевстановлення керма. Тут же є нюанси. Перевстановлення керма не проста справа, перш за все, власник або уповноважена особа передає транспортний засіб для проведення огляду в сервісних центрах МВС. Там ви отримуєте Акт технічного огляду транспортного засобу. Цей етап необхідний для того, щоб зафіксувати і задокументувати вид транспортного засобу і його технічні характеристики до початку переобладнання. Тоді, з метою переобладнання ТЗ, законодавство вимагає отримати попереднє погодження у спеціально уповноваженій організації.

Другий же варіант ввезення таких авто, це старі історії з тимчасового ввезення транспортного засобу. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їх особистих потреб. Після закінчення терміну потрібно заново заїхати на територію України. Такий же варіант має багато нюансів, але цілком дозволяє користуватися праворульним авто.

Згідно з нормами Конституції України кожен має право розпоряджатися своєю власністю в спосіб, який не заборонений законом. Основним призначенням транспортного засобу є його безпосередня експлуатація. З незрозумілої причини, чомусь авто з правим кермом обмежуються в використанні, що дуже сумнівно.

Також необхідно звернути увагу, що Україна є членом Віденської конвенції про дорожній рух 1968 року. Віденська конвенція підписана 78 країнами, і в міжнародному акті також відсутня заборона на використання машин з правим кермом, навіть в країнах з правостороннім рухом. Праворульні транспортні засоби заборонені в таких країнах як Казахстан, Таджикистан, Білорусь, Росія і країни Прибалтики, в той час як в більшості країн Європи така заборона також відсутня.

І процедури встановлення на облік машин з правим кермом, що будуть зараз ввезені на територію України, — немає, і є прогалини в законодавстві навіть із заміною такого керма. З огляду на все вищесказане цілком можливо оскаржити відмову про постановку на облік транспортного засобу з правим кермом, посилаючись на норми Конституції України, що мають пряму силу, а також норми міжнародних договорів, що ратифіковані Україною і є обов’язковими до виконання.

- Реклама -