Встановлення факту батьківства після смерті батька дитини

 

У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.

Звернімо увагу, що суд приймає заяву про встановлення факту батьківства, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.

У зазначеній нормі встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільно заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Отже, звернення до суду задля встановлення факту батьківства після смерті батька дитини можливо за умов:
-не перебування у шлюбі матері дитини та чоловіка, факт батьківства якого необхідно встановити;
-здійснення запису про батька дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Як звернутися до суду?

Заява про встановлення факту батьківства може бути подана: матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Встановлення факту батьківства після смерті батька здійснюється в порядку окремого провадження.

Що для цього необхідно?

-зібрати докази, які підтверджують факт батьківства;
-підготувати заяву про встановлення батьківства;
-подати заяву про встановлення факту батьківства до суду.

Як встановлює стаття 76 Цивільного процесуального кодексу, доказами є:
-пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників;
-показання свідків;
-письмові докази;
-речові докази, зокрема звуко- та відеозапису;
-висновки експертів.

В якості доказів факту походження дитини від померлого батька заявники використовують всі можливі варіанти, передбачені цивільним процесуальним законодавством, зокрема, такі документи як довідки місцевих органів влади (в т.ч. з проведення поховання), довідки про склад сім’ї, фотографії, свідоцтва про хрещення дітей.

Якщо звернутися до судової практики, то в переважній більшості основними мотивами для звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є:

-оформлення спадщини після смерті батька;
-оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
-оформлення свідоцтва про народження із записом про батька дитини, записом прізвищ дітей на прізвище біологічного батька, щоб підтвердити їх спорідненість.

При поданні до суду заяви про встановлення факту батьківства, необхідно сплатити судовий збір в розмірі, встановленому у Законі України «Про судовий збір». На сьогодні статтею 4 зазначеного Закону визначає, що фізичні особи сплачують судовий збір за заяви у справах окремого провадження в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

- Реклама -