Поліція Покровська нагадує, як вберегтися від шахраїв

- Реклама -

З початку року правоохоронцями Покровського відділу поліції відкрито 23 кримінальних провадження за ст. 190 «Шахрайство» Кримінального кодексу України. За цей час на довірливості громадян аферисти «заробили»  понад 100 тисяч гривень.

Мобільний зв’язок, інтернет послуги, банківські операції – таким «знаряддям» користуються аферисти для незаконного заволодіння грошима довірливих громадян.

Лідером серед найрозповсюджених схем шахрайства лишається придбання товарів на інтернет-сайтах та в соціальних мережах. Так, продавець виставляє низьку ціну, але просить обов’язково передоплату, повну або часткову, відмовляється від оплати у відділені служби доставки. У таких випадках покупець, оплативши товар, його частину чи вартість доставки, досить часто залишається ні з чим.

Останнім часом на ґрунті спалаху коронавірусу та введення карантину в інтернеті з’являється все більше інформації щодо боротьби з епідемією, зокрема про реалізацію профілактичних засобів за вигідною ціною. На жаль, багато з таких оголошень є фейковими. Так, до Покровського відділу поліції звернулось троє громадян, які потрапили в таку шахрайську пастку.

Поліція нагадує, аби не стати жертвою інтернет-шахраїв, треба покупати товари тільки на перевірених сайтах, а також оплачувати покупки тільки після їх отримання та перевірки.

Нерідкі випадки, коли громадянам приходять смс нібито з банку, в якому повідомляється про блокування картки або зняття грошей з рахунку. Коли люди передзвонюють за вказаним номером, аферисти випитують у них конфіденційну інформацію та вправно «чистять» банківські рахунки. Нагадуємо, співробітники банку ніколи не надсилають SMS-повідомлення і не телефонують клієнту з невідомого номера з метою отримання конфіденційної інформації по платіжній картці та не просять назвати ці дані телефоном. Користувачі карток мають пам’ятати, що не можна розголошувати конфіденційну інформацію – кодове слово, номер картки, термін її дії, PIN-код, CVC / CVV-код (3 цифри на зворотному боці картки) – ні знайомим, ні стороннім, ні тим більше тим особам, які представляються співробітниками банку.

Останнім часом аферисти дуже часто використовують дистанційну заміну сім-картки без відома її власника, щоб вивести гроші з його банківського рахунку або оформити шахрайські кредити на його ім’я. Щоб захиститися від таких випадків шахрайства необхідно самостійно обмежити можливість віддаленої заміни своєї сім-карти. Для цього необхідно звернутися до свого мобільного оператора. Після цього провести заміну сім-картки можна буде тільки при особистому зверненні у відділення оператора власника номера з документом, на який зареєстрована сім-карта.

Не оминають аферисти й схеми, засновані на «родинних відносинах». Так, шахраї телефонують громадянам та повідомляють, що їх родичі потрапили в поліцію чи в лікарню, і потрібно терміново їх «врятувати». Зловмисники розраховують на ефект несподіванки. І розгублені люди стараються швидше допомогти, і навіть не намагаються спочатку передзвонити та переконатися в тому чи насправді з близькою людиною сталася біда. Тому правоохоронці радять не називати жодних особистих даних, не панікувати, не бігти збирати гроші – а передзвонити родичу, про якого йде мова. І звісно ж негайно повідомити поліцію про дзвінок – це може допомогти оперативникам затримати зловмисників.

- Реклама -