Мінсоцполітики «грає» проти переселенців?

- Реклама -

Урядовий комітет розглянув питання про спрощення обліку переселенців. Про досягнення і недоліки змін представники «Громадського радіо» поговорили з координатором «Донбасс SOS» Ольгою Гвоздьовою і народним депутатом Наталією Веселовою.

ГР: Давайте покроково розглянемо всі зміни…

Ольга Гроздьова: У проекті постанови є пункт, в якому передбачено, що діти і студенти, які навчаються на денній формі, а також особи, прикріплені до територіальних центрів соціального обслуговування, підтвердивши це, можуть не перевірятися по місцю проживання. Це позитивний момент. З іншого боку, влітку пропонували додати до цього переліку осіб, що можуть підтвердити своє працевлаштування. Сам заступник міністра пан Іванкевич пообіцяв переселенцям включити цей пункт до переліку, але цього так і не було зроблено.

ГР: Чому на це не звернули увагу?

Ольга Гроздьова: Міністерство соцполітики раніше говорило про те, що не довіряє таким підтвердженням.

ГР: З якою регулярністю зараз відбуваються такі перевірки?

Ольга Гроздьова: Після прийняття нової постанови мали перевірити всіх, у кого були призупинені виплати і у кого була скасована дія довідки. У постанові йшлося про місячний строк перевірки і відновлення всіх виплат. Але багато людей очікували інспектора по декілька місяців. Один з пунктів прийнятої на цьому тижні постанови відміняє пункт про відновлення всіх виплат протягом місяця. Таким чином Кабмін визнає, що не впорався зі своїм завданням влітку.

ГР: Який термін тепер передбачено для відновлення виплат?

Ольга Гроздьова: Визначеного терміну немає. Зазначено, що перевірка може бути кожні 6 місяців. Пункт про те, що після 15 днів з моменту подання заяви має прийти інспектор, залишається. Але на практиці цей пункт не діє через нестачу інспекторів.

ГР: Які ще позитивні зміни відбулися?

Ольга Гроздьова: Особи, які змінять місце проживання в рамках однієї адміністративно-територіальної одиниці, не повинні змінювати довідку. Це може бути село, або місто без поділу на райони. Тепер внутрішньо переміщені особи мають лише повідомити управління соцзахисту про зміну місця проживання. Вказано, що це можна зробити і в телефонному порядку, але невідомо, як це буде відбуватись на практиці. Якщо внутрішньо переміщена особа переїжджає з одного району Києва в інший, довідку змінювати потрібно.

ГР: Комунікація між інспектором і внутрішньо переміщеною особою може здійснюватися напряму?

Ольга Гроздьова: Інспектори часто телефонують і повідомляють про те, коли прийдуть, щоб людина могла відпроситися з роботи. З іншого боку, інспектори питають про те, де їм взяти телефонні картки і гроші на поповнення рахунку? Навантаження на їх бюджет у зв’язку з постановою № 365 дійсно колосальне.

ГР: В якому стані нова електронна база переселенців?

Ольга Гроздьова: На жаль, вона ще не запрацювала. Обіцяли запустити до 8 грудня, але ніякої офіційної інформації щодо її запуску немає.

ГР: Ця база буде відкритою?

Ольга Гроздьова: Звичайно, ви не зможете переглядати особисті дані внутрішньо переміщених осіб, але для внутрішньо переміщеної особи буде відкрито особистий кабінет з можливістю електронного підпису і внесення змін. Тільки ті особи, в яких буде електронний підпис, зможуть користуватися особистим кабінетом.

Ще один позитивний момент стосується осіб з інвалідністю. Їм надана можливість звертатися за отриманням пенсії на дому. До цього процесу підключився «Ощадбанк». При цьому пенсійний фонд готує зміни, згідно з якими всім внутрішньо переміщеним людям доведеться проходити фізичну ідентифікацію в «Ощадбанку» кожні 3 місяці.

ГР: Йдеться про всіх переселенців чи тільки про тих, які отримують виплати в «Ощадбанку»?

Ольга Гроздьова: Всі виплати прикріплено до довідки внутрішньо переміщеної особи. Нещодавно людині, яка може забезпечувати себе самостійно і тому відмовилася від довідки внутрішньо переміщеної особи, скасували пенсію. Їй сказали відновити довідку, оскільки отримувати пенсію вона може тільки через неї.

До розмови приєднується народний депутат України Наталія Веселова.

ГР: Як ви оцінюєте зміни?

Наталія Веселова: Як 2 кроки назад. Ми з громадськими організаціями боролися з цими штампами у довідці. Я брала участь у засіданні комітету, де розглядали зміни до цих постанов. Зауваження щодо штампів про реєстрацію місця проживання висловлювали і Мін’юст, і МВС, і урядовий уповноважений при ЄСПЛ. Ні пан Розенко, ні пан Рева на це не зважали. Вони вважають, що це спрощує життя, але не можуть пояснити, як. Адреса, яка вказана в довідці, — це і є адреса перебування людини. Непотрібно ставити додаткові штампи. Це звуження прав внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, урядові комітети відбуваються не за регламентом. Коли приймали рішення про передачу цієї постанови до Кабміну, пан віце-прем’єр навіть не поставив це питання на голосування.

ГР: Рішення може бути оскарженим?

Наталія Веселова: Я направила скаргу на ім’я прем’єр міністра.

Ольга Гроздьова: Те, про що сказала пані Наталія, і є головним ризиком. Міністерство соцполітики проігнорувало і Мін’юст, і МВС, представники яких висловлювали зауваження щодо цих штампів. Якби у нас дослухалися до громадськості і інспекторів, зміни були б більш кардинальними і відмітки щодо місця проживання у цих довідках не було.

- Реклама -