Війна за переселенців: «Чому люди, які постраждали через цю жахливу ситуацію, вимушені страждати знову?»

- Реклама -

В рамках робочого візиту до Луганської області члени Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин провели розширене виїзне засідання Комітету з питань моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції в Луганській області. Коментуючи цю зустріч, ГО «Донбас SOS» підкреслило, що Мінсоц був «один проти всіх».

"Ми приїхали, щоб подивитися власними очима на те, яка ситуація із захистом прав і свобод вимушених переселенців у Луганській області. Ми не приїхали як інспектори або контролери. Ми тут, щоб допомогти",- сказав Голова Комітету Григорій Немиря, відкриваючи засідання.

Він підкреслив, що, на жаль, з початку конфлікту на Донбасі жоден профільний віце-прем'єр-міністр ( з гуманітарних питань та соціального захисту) або міністр соціальної політики не відвідав регіон."Вони до вас так і не доїхали. Це неприпустимо", — зазначив Григорій Немиря.

Він заявив що спільна позиція членів Комітету полягає у наступному: "Люди, які знаходяться на окупованій території, і ті, хто знаходиться на території, підконтрольній українській владі, є громадянами України, і згідно з Конституцією України і міжнародними актами наш обов'язок — захищати їхні права і обов'язки”

На засідання велику увагу було приділено дискримінації переселенців, повідомляє «Донбас SOS». Зокрема, представник міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Тетяна Ковалева повідомила про діяльність міністерства, зокрема відкриття трьох регіональних представництв у Донецькій, Луганській та Херсонській областях.

На запитання про позицію міністерства щодо дискримінаційної постанови КМУ №365, Тетяна Ковальова відповіла, що "дана постанова не узгоджувалася з профільним міністерством, і, на думку міністерства, яку поділяють міжнародні організації, вона носить дискримінаційний характер, а також порушує принципи ООН та європейські стандарти щодо захисту прав внутрішніх переселенців".

У цьому зв'язку Григорій Немиря зазначив, що такими постановами, як 365, уряд не лише погіршує соціально-економічне становище вимушених переселенців, а й шкодить міжнародному іміджу України і створює перешкоди для отримання нашою державою макрофінансової допомоги ЄС.

" Однією з умов надання макрофінансової допомоги ЄС Україні у розмірі 600 мільйонів євро є виправлення соціально-економічної ситуації щодо ВПО. Це офіційна позиці ЄС, і без цього жодної допомоги не буде",- сказав він.

"Чому громадянин України, який мешкає за кордоном, безпершкодно отримує пенсію, а вимушені переселенці мають щось доводити, щоб отримати пенсійні виплати?"- сказала Член Комітету Ірина Суслова.

«Здалося, що один проти всіх був заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін, який наголосив, що не вважає Постанову 365 дискримінаційною, і, на його думку, вона повністю відповідає законодавству України, зокрема в частині прив'язки соціальних виплат до довідки ВПО», — пише «Донбас SOS».

"Комітет повністю не погоджується з Постановою 365 і вважає її такою, що порушує права людини і є дискримінаційною по відношенню до вимушених переселенців",- підкреслив Григорій Немиря та закликав переглянути зазначену Постанову.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав ВПО Жанна Лук’яненко також заявила, що постанова 365 є дискримінаційною і такою, що суперечить Конституції України та міжнародним стандартам.

"Люди, які залишилися в Криму та на окупованій частині Донбасу, вимушені переселенці — всі вони є громадянами України, на яких розповсюджується дія Конституції та законів України. У зв'язку з військовим конфліктом на Донбасі жодних змін до закону про пенсійне забезпечення не було внесено.

Чому люди, які постраждали через цю жахливу ситуацію, вимушені страждати знову?" — запитала заступник голови Луганської ОДА Ольша Лішик, яка повідомила, що в Луганській області 299 тисяч ВПО, з яких 213 тисяч — пенсіонери.

Передбачається, що за підсумками засідання буде підготовлене спеціальне засідання ВРУ, присвячене питанням захисту прав і свобод вимушених переселенців (День вимушених переселенців).

- Реклама -