Переселенцев учат защищаться. Проверки на дому могут отменить

- Реклама -

В Министерство социальной политики планирует изменить порядок проверки внутренне перемещенных лиц.  

Переселенцев, возможно, ожидает отмена проверок на дому для подтверждения места жительства людей. Речь о людях, которые работают или учатся на дневном отделении в вузе. Об этом рассказали ко

ординатор по развитию общественной организации «Донбасс-SOS» Ольга Гвоздева и переселенка Ольга Антоненко, которая подала жалобу на действия чиновников.

 

Приводим беседу, которая состоялась с ними в студии «Громадське радіо».

 

ГР: Как произошло так, что Министерство сразу же отреагировало на вашу жалобу?

 

Ольга Антоненко: Как только начала работать горячая линия, я набрала номер телефона, и мне сразу ответил заместитель министра Виктор Иванкевич. Я рассказала, что я 21 июня написала заявление в Управление труда и соцзащиты населения о продлении на следующий полгода адресной помощи, но дождалась проверку только 23 августа. Одновременно с написанным заявлением я предоставила справку с места роботы в школе. На тот момент, когда я писала заявление, я была в отпуске, но отпуск закончился, никто не пришел, и я не могла себе представить, как они меня найдут, если я работаю.

 

И вообще мне было непонятно, почему мы должны доказывать, что мы еще здесь и никуда не уехали.

 

ГР: Комиссия должна прийти в установленные законом 15 дней. Что делать, если они приходят позже? Это уже незаконно?

 

Ольга Гвоздева: Насправді, вони завжди приходять пізніше, тому що в соціальній службі не вистачає інспекторів, щоб прийти до такої кількості зареєстрованих осіб. Коли цю процедуру приймали, не було громадського обговорення, і ми виступили категорично проти більшості норм цієї постанови.

 

Ми дізналися, що планується нова постанова, згідно з якою переселенці мають приходити кожні три місяці в Ощадбанк для фізичної ідентифікації. А потім ми дізналися, що так само не обговорювались ця процедура з Управліннями соцзахисту на місцях. Наприклад, пан міністр в липні приїхав в Донецьку область, і вже там отримав з місцевого Управління соцзахисту зауваження і правки до цієї постанови. І одна з правок стосувалася якраз працевлаштованих людей та тих, хто вчиться на підконтрольній території і можуть довести, що вони тут проживають, тому їх не потрібно перевіряти.

 

ГР: Не вносят ли такие, безусловно, позитивные изменения, неразбериху и без того сложную регистрацию переселенцев?

 

Ольга Гвоздева: Ту, зміну, яку пан Іванкевич пообіцяв, ще не внесено. Так, це публічна обіцянка, і ми сподіваємось на подальших дії з боку Міністерства соцполітики. Щодо безладу, я би сказала, що навпаки, ми маємо якомога спростити механізм перевірки і перебування тут громадян, які перемістилися.

 

ГР: Каким образом можно упросить эту систему?

 

Ольга Гвоздева: Наші пропозиції прості. В нас є адресна допомога внутрішньо переміщеної особи на оренду житла і комунальних послуг, тому механізм перевірки потрібен тільки по цій адресній допомозі. Вся інша допомога не потребує перевірки. Також не потрібно перевіряти умови на дому, якщо людина може підтвердити, що вона мешкає тут. Також ми проти того, що СБУ і Нацполіція може прийти з перевіркою, якщо є інформація, що людина не проживає. Адже як це пов’язано з соціальними виплатами, незрозуміло. В нас є багато звернень від громадян про те, як ця постанова не працює на практиці.

 

Ольга Антоненко: В основном люди жалуются на то, что им открытым текстом говорят, что нужно сидеть дома и ждать проверки. Но у людей бывают разные жизненные ситуации: люди работают, находятся в больнице, находятся вне дома, так как ухаживают за больными родственниками, которые проживаю по другому адресу и т. д.

 

ГР: Каким образом сделать так, чтобы это постановление не было таким дискриминационным?

 

Ольга Гвоздева: Ця постанова тільки ускладнює життя внутрішньо переміщеним особам і інспекторам, які є на місцях. При тому, що мета, яка була покладена — відсікти тих, хто тут не проживає, не діє, тому що інспектори все одно не можуть обійти всіх. Ми пропонуємо розділити. Якщо в людини є довідка внутрішньо переміщеної особи, то вона отримає адресну допомогу. Всі інші соціальні виплати, в тому числі, і пенсія, не мають бути залежними від цієї довідки.

 

ГР: Если человек не претендует на выплаты, ему все равно нужно получать справку?

 

Ольга Гвоздева: На жаль, так. Ми намагаємось донести Міністерству, що потрібно розділити ці речі.

 

Але поки що зараз не тільки не йде в бік поліпшення ситуації, а навпаки, — погіршення. На минулому тижні ми дізналися, що планується нова постанова, згідно з якою переселенці мають приходити кожні три місяці в Ощадбанк для фізичної ідентифікації.

 

З одного боку — це знову черги в Ощадбанку, і будуть страждати люди, які не є переселенцями, з іншого боку — що робити людям з інвалідністю, стареньким людям, у яких Ощадбанк знаходиться в сусідньому селі? Працівники Ощадбанку будуть ходити до цих людей?

 

ГР: Когда закончится проверка переселенцев?

 

Ольга Гвоздева: Мінсоцполітики обіцяють, що база переселенців запуститься 8 грудня, але звучали вже декілька дат, вони переносились. Зараз, наскільки нам відомо, дали до ступ до регіональних управлінь соціального захисту, але й там є проблеми. Як тільки запуститься база, управлінням соціального захисту буде простіше відслідковувати ситуацію з внутрішньо переміщеними особами.

 

ГР: Що буде з тими переселенцями, яким відмовили у соціальному захисті через те, що не виявили їх за місцем проживання?

 

Ольга Гвоздева: Всі ці люди мають право знову звернутися до служб соціального захисту із заявою, знову чекати перевірку, і якщо вони цю перевірку пройдуть, то виплати їм поновлять.

 

ГР: Как проследить за тем, чтобы обещание замминистра было выполнено? И каким образом повлиять на ситуацию, если оно выполнено не будет?

 

Ольга Антоненко: Я надеюсь, что обещание будет выполнено, потому что таких, как я достаточно много, — работающих, студентов, школьников и т.д. Безусловно, необходимо обращаться общественным организациям и простым гражданам, не останавливаться и добиваться своих прав.

 

Ольга Гвоздева: Якщо людину позбавили виплат незаконно, то ми радимо звертатися до суду. Ми очікуємо активності від людей.

- Реклама -