Донбаські КПВВ: проблеми та інша цікава статистика (ІНФОГРАФІКА)

Благодійний фонд «Право на захист» презентував нове опитування громадян на п’ятьох контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ). В основу звіту покладено дані, зібрані протягом грудня 2017 – січня 2018 року, у період погіршення погодних умов. Під час звітного періоду монітори БФ «Право на захист» опитали 3 242 особи, які перетинали лінію зіткнення.
Звіт ґрунтується на опитуванні осіб, які перетинають лінію зіткнення через п’ять КПВВ, що діють у Донецькій (Майорське, Мар’їнка, Гнутове та Новотроїцьке) і Луганській (Станиця Луганська) областях. Це опитування не відображає ситуації всього населення, котре перетинає контрольні пункти, а показує закономірності й тенденції перетину лінії зіткнення, підкреслюють в БФ.
Опитування проводилося з 4 грудня 2017 по 31 січня 2018. Дані були зібрані під час щотижневих регулярних візитів до кожного з п’яти зазначених КПВВ (30 візитів у грудні та 39 у січні).
Методика збирання даних була однаковою на всіх КПВВ. Представники БФ «Право на захист» спостерігали, як цивільні стояли в черзі на КПВВ. Опитування проводилося анонімно й на добровільних засадах. Усі опитані особи знали про мету опитування.
Опитування проводилося у формі особистих інтерв’ю з людьми віком від 18 років. Монітори підходили до кожної четвертої людини в черзі з проханням пройти опитування. Якщо людина відмовлялася брати участь в опитуванні, монітори опитували наступну четверту людину в черзі. 
Монітори підходили до людей, котрі чекали на перетин КПВВ у чергах для пішоходів та автомобілів. Участь в опитуванні взяли люди, які подорожували до або з КУУТ (контрольовані Урядом України території).
Монітори на КПВВ не мали доступу за межі черги людей, що подорожували з НКУУТ (неконтрольовані Урядом України території). Монітори жодного разу не перетнули «нульовий блокпост» до НКУУТ.
Щоб краще зрозуміти тенденції перетину лінії зіткнення, використовувалась інформація державних служб (дані Державної прикордонної служби України).
Під час звітного періоду монітори БФ «Право на захист» опитали 3242 особи, які перетинали лінію зіткнення.
Демографічний профіль респондентів залишається порівняно стабільним за час проведення опитувань.  Кількість опитаних осіб приблизно пропорційна загальній кількості перетинів на кожному КПВВ.
Більшість респондентів (53,4%) подорожували до КУУТ. 5,8% респондентів подорожували з дітьми, частка осіб з особливими потребами становила 2,8%. 
Переважна більшість респондентів (94,7%) зазначили, що до початку конфлікту проживали на НКУУТ. Варто зауважити, що 89,7% з них зазначили, що на час проведення опитування вони постійно проживали на НКУУТ. Згідно з цими показниками, мешканці КУУТ мають набагато менше причин перетинати лінію зіткнення у порівнянні з мешканцями НКУУТ.
12,9% респондентів зазначили, що вони принаймні один раз змінили місце проживання через конфлікт на сході України. Майже половина з них (44,5%) повернулися до свого постійного місця проживання. Стабілізація ситуації залишається найпоширенішою причиною повернення респондентів (респонденти могли зазначити кілька причин).
Більшість респондентів (62,6%) перетинають лінію зіткнення раз на квартал або частіше. Зважаючи на розподіл за віком, ця цифра швидше за все пов’язана з вимогами українського законодавства до отримання пенсій та соціальних пільг, такими як перевірка фактичного місця проживання та фізична ідентифікація в «Ощадбанку».
Що стосується часу, витраченого на попередній перетин лінії зіткнення (усі лінії контролю українською та де-факто владою на стороні КУУТ і НКУУТ відповідно), то більшість респондентів відповіла, що перетин займає близько 3–4 годин. 
Найчастіше зазначена причина з графи «Інше» – це перетин лінії зіткнення з метою дотримання 60-денного терміну перебування поза межами КУУТ задля запобігання тимчасовому припиненню соціальних та/або пенсійних виплат. 
Загальні тенденції у причинах перетину за віком схожі на результати опитування за жовтень-листопад. Найбільш поширені проблеми з документами були пов’язані з фізичною ідентифікацією, а також отриманням пенсійних карток та пенсійних виплат. Найпоширенішими відповідями у графі «Інше» були проблеми, пов’язані з паспортом (отримання ID картки; вклеювання фотографії в паспорті у віці 25 або 45 років тощо).
Довгі черги досі залишаються найбільшою проблемою, хоча вони значно зменшилися на КПВВ «Майорське» та «Станиця Луганська» у порівнянні з жовтнем-листопадом (більше ніж на 15%). Аналогічно, більше людей зазначили відсутність проблем на цих двох блокпостах (більше ніж на 10%).
Водночас, кількість скарг у графі «Інше» значно збільшилася на КПВВ «Гнутове» (на 18%), та й досі залишається великою на КПВВ «Станиця Луганська». Більшість скарг у цій графі пов’язана з поганим станом доріг та мосту, а також необхідністю йти пішки на великі відстані.
Загальний рівень проблем за віковими групами залишається майже без змін. Як було зазначено, перетин лінії зіткнення викликає більше проблем у людей похилого віку. Неналежні умови очікування й досі залишаються однією з найбільших проблем на всіх етапах опитування, серед яких укриття становить найбільшу проблему. Крім того, значно більше респондентів у графі «Інше» зазначили слизькі дороги на КПВВ та холодну погоду на «Станиця Луганська» та «Гнутовому», доволі багато ідентичних скарг на «Майорському», що вказує на недостатнє обслуговування КПВВ за поганих погодних умов.
4% респондентів згадали випадки неможливості перетнути лінію зіткнення впродовж останніх шести місяців.
Як видно з опитування респондентів, проблеми, пов’язані з базою даних, залишаються найбільш поширеними причинами неможливості перетнути лінію зіткнення.

- Реклама -