Сьогодні християни відзначають Різдвяний святвечір

- Реклама -

Останнім часом Україна офіційно святкує два Різдва. У християн західного обряду Різдво настало 25 грудня. Православні східного обряду сьогодні, 6 січня, святкують Різдвяний святвечір — переддень Різдва.

Згідно з біблійним оповіданням, в цей день у Віфлеємі в хліву Діва Марія народила Ісуса Христа. Першими, хто привітав новонародженого, були пастухи. Пізніше до немовляти прийшли волхви-мудреці зі Сходу.

Святвечір-заключний день Різдвяного посту. Традиційно в цей день в їжу можна було приймати лише так зване сочиво — розмочені зерна пшениці з медом і фруктами. Ця традиція і дала назву святу.

Всі члени сім’ї в святвечір повинні бути вдома. Кажуть, якщо в цю ніч десь заночувати, то цілий рік будеш блукати по світу. Не можна і сваритися в цей день, а навпаки, треба помиритися з ворогами, щоб в новому році було мирно і в будинку, і поза ним. Не можна було проганяти бездомних, бідних, самотніх, адже сам Бог міг прийти на вечерю в образі бідняка. Присутність такого гостя навпаки вважалося хорошою прикметою, і господарі намагалися йому догодити.

На столі ставили дідух — майстерно вив’язаний житній або вівсяний сніп, прикрашений різнобарвними стрічками, цукерками, паперовими квітами, кетягами калини — попередник новорічної ялинки. У народній свідомості він символізує продовження роду і примноження достатку. Під скатертиною належало розкласти обереги: часник — щоб не наближалася до будинку нечиста сила, зерно — щоб був добрий урожай, а також гроші — щоб добробут в оселі трималося.

Картинки по запросу дидух

Традиція ставити на стіл 12 страв на Святвечір є виключно народною. Церква не поділяє думки про те, що кожна зі страв символізує одного з 12 апостолів. Згідно з церковним статутом, в Святвечір на столі обов’язково повинна бути кутя, а інші страви і їх кількість — на розсуд господині. Єдина умова — вони повинні бути пісними. Так чи інакше, наші предки ставили на стіл в Святвечір саме 12 пісних страв — кутя, узвар, вінегрет, вареники, овочеве рагу, капусняк, голубці, риба, соління, пісні пироги і пампушки, яблука, запечені з медом і горіхами, салат з капусти або буряка.

Невід’ємним атрибутом святкування Різдва в Україні є колядки, в яких прославляється новонароджений Христос. Колядники йдуть від хати до хати, сповіщаючи благу звістку-народження Божого дитя. У всіх храмах проходять святкові різдвяні Літургії. За святковим столом збирається вся сім’я, вітаючи один одного словами: «Христос народився! Славимо Його!».

- Реклама -