До Всесвітнього дня боротьби з малярією: статистика, поради та профілактика хвороби

Малярія — хвороба, яка поширена в 89 країнах, розташованих на територіях Африканського регіону, Америки і Європи, Східного Середземномор’я і Південно-Східної Азії, країн Східно-Тихоокеанського басейну.

Малярія — гостре інфекційне захворювання, збудники якого передаються від хворої людини до здорової через укус самок малярійних комарів. Про це розказав завідувач Покровської міськрайонної філії ДУ «ДОЛЦ МОЗ УКраїни» В.О.Лазарєв.

Існуює декілька різних видів паразитів, що заражають людей – збудники 4-денної, 3-денної, тропічної та овале-малярії, а найбільш небезпечним є тропічна малярія, що має самий високий рівень ускладнень та смертності. Ця смертельна форма малярії являється серйозною проблемою охорони громадського здоров’я в більшості країн Африки.

Захворювання на малярію характеризується гарячковими нападами з ознобом, блювотою, болями в м’язах. Інкубаційний період може тривати 8 — 25 днів та більше 8 — 14 місяців.У випадках тяжкого перебігу хвороба може призвести до смерті. Лікування малярії проводиться під контролем лікаря.

Профілактика малярії для виїжджаючих в ендемічні з малярії райони полягає в попередженні та уникненні укусів комарів, дотриманні відповідних хіміопрофілактичних рекомендацій, в швидкій діагностиці та негайному лікуванні.

Згідно даних ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ускладнює ситуацію нехтування громадянами правил проведення хіміопрофілактики малярії під час перебування в ендемічних країнах. Із 84 випадків малярії, завезених в Україну за 2018 – 2019 роки в 52 (62%) випадках мали місце порушення режиму проведення хіміопрофілактики: повна відмова від препаратів, не дотримання схеми прийому, припинення прийому ліків передчасно, ще під час перебування в ендемічній зоні або зразу ж після виїзду з неї.

Несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, самолікування і бажання лікуватися в домашніх умовах може призвести до ускладнення захворювання та летальних випадків.

Для індивідуального захисту населення від укусів комарів рекомендується засітчувати балкони, двері, кватирки дрібнопористої сіткою, марлею. Можна використовувати оброблені інсектицидами протимоскітні надліжкові сітки, аерозольні інсектициди, фумігатори.

На відкритих територіях, у місцях відпочинку використовують репеленти, зареєстровані Міністерством охорони здоров’я України. Їх можна придбати в аптеках і магазинах міста. Це аерозолі, креми, лосьйони, гелі — засоби для відлякування комах. Репеленти наносять на шкіру або обробляють предмети одягу, сітки, портьєри, вікна та двері в приміщенні, стінки наметів. Для попередження побічних ефектів, репеленти необхідно використовувати згідно з інструкцією по їх застосуванню.

Після повернення з тропічних країн, країн СНД (Азербайджан, Вірменія, Таджикистан, Узбекистан, Киргизстан, РФ, Грузія), необхідно негайно повідомити лікаря про Ваше прибуття. Пам’ятайте, чим ретельніше і чіткіше Ви будете виконувати правила профілактики малярії, тим менше буде вірогідність захворювання.

- Реклама -